banner

Štiepkovač Jensen

Pri práci s veľkým objemom konárov a haluzí je hlavne ich objemnosť so vzduchom prekážkou v ich efektívnej likvidácii. Štiepkovač je ten správny spôsob ako zmeniť tento rozmerný materiál na zaujímavý materiál, vhodný na transport. Štiepka má mnoho využití ako surovina do kompostu, mulč na rôzne plochy, alebo ako podstielka pre zvieratá, prípadne alternatívne palivo pre vykurovanie.

 

 Prednosti stroja sú: štiepkovací priemer 20 cm, výkonný motor, dostupnosť stroja v teréne – pásový podvozok, výkon stroja za deň zhruba 20 m3.

 

Čo je dobré vedieť pred prácou a na čo sa pripraviť pri využití stroja


Kedy využiť štiepkovač na prácu: pokiaľ je cieľom zlikvidovať konáre alebo čistiť pozemok od náletových drevín, odporúčame na výkon práce lesnú frézu Green Climber LV 600. Je to stroj, ktorý efektívne zlikviduje konáre a vyčistí pozemok bez nutnej ručnej práce. Pokiaľ vám však ide o využitie materiálu – štiepky, je správnou voľbou štiepkovač.


Koľko pomocníkov treba na obsluhu: štiepkovač je plnený ručne, aby práca prebiehala efektívne bez veľkých prestojov. Je vhodné mať na obsluhu aspoň troch odhodlaných pomocníkov.


Ako mať uložené konáre: konáre je dobré mať uložené na kope hrubým koncom v jednom smere (štrúdľa), pri takomto uložení je vkladanie do štiepkovača najefektívnejšie. Stroj sa pohybuje smerom do kopy, z ktorej sa odoberajú konáre.


Koľko sa dá zvládnuť za deň: pri neustálej práci je možné zoštiepkovať zhruba 20-25 m3 štiepky (objem výsledného materiálu) za pracovný deň.


Ak plánujete využiť štiepku, aké sú jej vlastnosti: materiál je uniformný v rozmere cca 4x4 cm, hrúbka 2 cm. Pri štiepkovaní na kopu má materiál (vo vnútri v kope) vyššiu vnútornú teplotu - môže vystúpiť na 60° (počiatok kompostácie). Materiál sa dá použiť do záhonov, ale pozor - nie je to kôra, takže hnije a pri veľkej hrúbke môže zahubiť výsadbu. Je vynikajúci do kompostu, na nespevnené chodníky a za istých podmienok na kúrenie. Jej vlastnosti vždy závisia od podielu listov a ihličia vo vstupnom materiáli.


Aký svah štiepkovač zvládne: sklon práce stroja je do 30°, ak je pozemok vo väčšom sklone, navrhujeme zvážiť prácu nášho stroja Green Climber LV600, ide o lesnú frézu so svahovou dostupnosťou 55°.

 

 

Fotogaléria štiepkovač

 • Pasovy stiepkovac
  Pasovy stiepkovac

  Prejazd terenom

 • Stiepkovac
  Stiepkovac

  Stiepkovanie do vozika

 • Stiepka
  Stiepka

  Vysledny material

 • Stiepka
  Stiepka

  Stiepka s listami

 • Stiepkovac nakaladka
  Stiepkovac nakaladka

  Strojne nakladnie stiepkovaca

 • Stiepkovac v stienenych priestoroch
  Stiepkovac v stienenych priestoroch

  Stiepkovanie na cintorine